Relacja z wizyty siostry Małgorzaty Chmielewskiej

Jak być szczęśliwym w pomagania”

Spotkanie Małopolskiego Klubu Pracowników Socjalnych
z Siostrą Małgorzatą Chmielewską

W dniu 25 października 2017 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, w Auli wypełnionej po brzegi odbyło się spotkanie z Człowiekiem instytucją, „Zakonnicą z zasadami” jak ją nazywają – Siostrą Małgorzatą Chmielewską. Siostra podzieliła się z nami refleksją nt. odnajdywania szczęścia w pomaganiu. Siostra Małgorzata Chmielewska szczęście odnajduje w codziennej relacji z osobami bezdomnymi, chorymi, niepełnosprawnymi, biednymi.
W swoim wystąpieniu Siostra zwróciła uwagę na kilka akcentów:

1. Musimy zawsze zadawać sobie pytanie: dlaczego i komu pomagamy?
  2. W imię czego pomagamy i kim chcemy być w relacji pomagania?

Dalej Siostra zwracała uwagę, „że towarzyszenie ludziom wymaga od tych którzy pomagają wyobraźni miłosierdzia, jako klucza do szczęścia. Szczęścia zarówno pomagającego jak i tego, któremu pomagamy. Każdy ma wolną wolę, Bóg dał nam rozum, aby pomagając budować wzajemne człowieczeństwo. Łatanie świata, miłość  wymaga wyrzeczenia. Ludzka solidarność wymaga od nas przestrzegania zasad:

1. Nie oceniać człowieka czy na tę pomoc zasługuje, czy nie!
  2. Pomoc człowiekowi to również uświadomienie mu jego obowiązków!
  3. Zawracać uwagę na każdy sukces, nawet ten najmniejszy!

We współczesnym pomaganiu Siostra Małgorzata odsyła nas do Posłańców, których nam Bóg stawia na naszej drodze, nie zapominając o przywołaniu świadectwa wielu Świętych, min.
Św. Marcina, Św. Jana Pawła II. Uwagę naszą Siostra zwróciła również na struktury pomocowe, które często ograniczaj się do obowiązujących standardów, przepisów, co znacznie spłyca relację pomagania i prowadzi do „pokusy władzy nad biedakami”. Struktury są ważne, ale nie będziemy szczęśliwi, jeśli nie wejdziemy w tę relację głębiej. To dopiero da nam szczęście”.

W spotkani udział wzięli pracownicy socjalni małopolskich jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, kuratorzy sądowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz studenci wraz
z wykładowcami  UPJP2 i krakowskich uczelni.

Siostro Małgorzato jesteśmy zbudowani spotkaniem z Tobą. Tymi prostymi słowami wzruszyłaś nasze sumienia i refleksję nad wyborem naszej drogi do szczęśliwego pomagania. Szczęśliwego dla nas, ale przede wszystkim dla tych, do których tą pomoc kierujemy.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach Małopolskiego Klubu Pracownika Socjalnego. Już w listopadzie planujemy spotkanie z  fundraiserem nt. jak angażować i pozyskiwać środki prywatne  na pomoc społeczną.

dr Katarzyna Wojtanowicz
Koordynator Małopolskiego