W sieci

Po spotkaniu z Jaśkiem Melą

SPOTKANIE Z JAŚKIEM MELĄ

W dniu 8 maja 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Małopolskiego Klubu Pracownika Socjalnego działającego przy Instytucie Pracy Socjalnej na UPJP2.

Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas: Jasiek Mela  prezes Fundacji Poza Horyzonty oraz Weronika Gurdek v-ce prezes oraz dyrektor Fundacji. Spotkanie zorganizowano przy współpracy Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W trakcie spotkanie Jasiek Mela podzielił się z nami refleksją jak przeżywać życie pełne pasji i satysfakcji pomimo różnych trudności, które każdy z nas przeżywa. „Każdy z nas spotyka na swojej drodze ludzie. Oni nadają naszemu życiu sens. Mój wkład w sukces to 10 %. Pozostała część to zasługa ludzi, których miałem szczęście spotkać na swojej drodze. Każdy potrzebuje wiary, aktywności. Otwierajmy się na kontakty z drugim człowiekiem. Za każdym razem kiedy moje życie się sypie, nie ma sensu– mówi Jasiek Mela – spotykam ludzi, doświadczam cudów spotkania z ludźmi którzy żyją na „maxa” i pokazują mi swoją pasję. Nauczyłem się z tego czerpać.  Dzisiaj już wiem, że niepełnosprawność nie oznacza gorszości. Choć współczesny świat promuje piękno, sprawność to ja wiem, że kalectwo wywołuje to co siedzi w naszej głowie. Można siedzieć w domu i wegetować. Mówić, że się nie da, że to niemożliwe, ale dla mnie to oznacza, że mi się nie chce. Jeśli powiemy, że jednak to jest możliwe, zaczniemy działać to tak się stanie. Nie bójmy się także prosić o pomoc, to nie oznacza naszej słabości, a jedynie nasza siłę.”

Pani Weronika Gurdek natomiast przybliżyła nam ideę działalności Fundacji Poza Horyzony. Fundacja przyjęła założenie, że nie działa na skalę masową, a chce być blisko człowieka. Towarzyszyć mu w rozwiązywaniu jego problemów w bliskiej relacji. „Swoje wsparcie kierujemy głównie do osób po amputacji kończyn. Pomagamy naszym podopiecznym w rehabilitacji, doborze
i zakupie protez. „Ale przede wszystkim chcemy budować ich świadomość – mówi p. Weronika. Chcemy wypełniać ich głowy, a nie tylko rękawy czy nogawki.”

Spotkanie z młodymi ludźmi, pełnymi pasji, chęci do działania i dzielenia się z innymi było dla nas okazją do inspiracji, refleksji nad swoimi postawami i pewnie dla niektórych motywacją do przewartościowania swojego podejścia do życia.

Dziękujemy za  wspólnie spędzony czas! Za spotkanie w drodze odkrywania ……………………………………... J  Do zobaczenia w kolejnych inicjatywach naszego Klubu.

dr Katarzyna Wojtanowicz
Koordynator Małopolskiego
Klubu Pracownika Socjalnego

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019